Evangélikus istentisztelet Gyülekezeti liturgikus könyv
Az esti közös imádság (vespera/kompletórium) részletes rendje
I. Bevezető rész
Harangozás, bevonulás
A lelkész az összes szolgálattevővel együtt a sekrestyében imádkozik, majd a harangozás végén belépnek a templomba. A lelkész/liturgus az oltár elé áll, a szolgálattevők a számukra kijelölt helyre vonulnak. (A bevonulás történhet csendben, kísérheti orgonajáték is, de még szebb, ha a liturgikus kórus énekelve foglalja el a helyét.) A gyülekezet feláll.
[Bűnbánati imádság]
A napzáró közös imádság (kompletórium) megkezdése előtt lelkiismeret-vizsgálatot tartunk, és bűnbánati imádságot mondunk.
[Liturgus:Az Úr legyen veletek! Gyülekezet:És a te lelkeddel. Liturgus:Testvéreim! Valljuk meg bűneinket, és könyörögjünk Isten irgalmáért!
Itt néhány másodperc csend tartható. Ezt követően a lelkész és a gyülekezet párbeszédes formában megvallja bűneit, és Istenhez fordul kegyelemért.
Lelkész:Megvallom előtted, Istenem, és előttetek, testvéreim, hogy vétkeztem gondolattal, szóval és cselekedettel. Sok jót elmulasztottam, sok rosszat elkövettem. Bánom bűnömet. Küzdök ellene. Kérlek benneteket, imádkozzatok értem Urunkhoz, Istenünkhöz. Gyülekezet:A mindenható és kegyelmes Isten könyörüljön rajtad, bocsássa meg bűnödet, és vezessen az örök életre. Lelkész:Ámen. Gyülekezet:Megvallom előtted, Istenem, és előttetek, testvéreim, hogy vétkeztem gondolattal, szóval és cselekedettel. Sok jót elmulasztottam, sok rosszat elkövettem. Bánom bűnömet. Küzdök ellene. Kérlek benneteket, imádkozzatok értem Urunkhoz, Istenünkhöz. Lelkész:A mindenható és kegyelmes Isten könyörüljön rajtatok, bocsássa meg bűnötöket, és vezessen az örök életre. Gyülekezet:Ámen.]
Bevezető könyörgés – állva
A liturgus és a gyülekezet párbeszédes formában kéri Isten segítségét és erejét a közös imádsághoz.
(Ezt a fohászt énekelhetjük az EÉ 80. éneke szerint is.)
[Dicsőítő ének] – állva
A gyülekezet a Szentháromságot vagy Krisztust dicsőítő éneket énekel. Ha orgona kíséri az éneket, előtte csak igen rövid intonáció játszandó, hogy az ének közvetlenül kapcsolódjék a bevezető fohászhoz.
Zsoltározás
A zsoltározás megkezdésekor a liturgus a helyére megy, és a gyülekezet leül. A gyülekezet az előénekesek vezetésével általában három zsoltárt énekel. (Rövidebb alkalmakkor elegendő egy is.) A zsoltározás módjai: 1. Recitálhatjuk a zsoltárt a hozzá rendelt antifónával megegyező zsoltártónuson. Ilyenkor a zsoltárverseket félkórusonként váltakozva szólaltatjuk meg. 2. Szükség esetén a zsoltárt dallam nélkül is mondhatja a gyülekezet, esetleg a liturgus egyedül olvashatja. 3. Énekelhetünk genfi zsoltárt vagy más zsoltárparafrázist is közösen vagy alternatim.
II. Igei rész
Igeolvasás (Capitulum)
A liturgus az oltárhoz vagy az ambóhoz megy, a gyülekezet feláll. Az igeolvasást salutatio vezetheti be.
A capitulum általában rövid, többnyire nem evangéliumi igeszakasz, amely egy-egy fontos keresztény tanításra emlékeztet. Ünnepnapokon (vasárnap) és az ünnepek előestéjén (szombat) az adott ünnep igéi közül is választhatjuk az alapigét.
Liturgus:Hallgassátok meg Isten igéjét … könyvéből!
A liturgus felolvassa a kiválasztott igeszakaszt. Az igeszakasz végén:
Ószövetségi igénél:
Epistolánál:
Evangéliumi ige olvasása után:
A gyülekezet leül. Az igeolvasás után rövid csendet tartunk, majd az igehirdetés következik.
Igehirdetés, imádság
Az igeolvasás után rövid igemagyarázat, igehirdetés tartható. A prédikációt imádság zárhatja le.
Responzórium
Az igehirdetés után a gyülekezet responzóriumot énekel. Az egyházi év szerint változó responzóriumokat lásd: 648–654. Általános használatra:
Gyülekezeti ének (Himnusz)
A gyülekezet a napszaknak vagy az egyházi évnek megfelelő éneket énekel. A vesperás istentiszteleten hagyományosan ez a himnusz helye, de evangélikus egyházunkban az ősi gregorián énekek mellett itt egyenrangúan megszólalhatnak koráljaink is. Az éneket orgona-előjáték vezetheti be. Ha az istentiszteleten énekkar is szolgál, helyes a gyülekezeti éneket alternatim énekelni.
Átvezető sorpár (Verzikulus)
A verzikulus összeköti az igei részt a zsoltározó istentiszteletet lezáró imádságos résszel. Az egyházi év szerint változó szövegű verzikulusok: 648–654. Általános használatra a következő sorpárt énekeljük:
III. Imádságos rész
Az esti istentisztelet canticuma: Magnificat
A Magnificat éneklése bizonyos értelemben a vespera csúcspontja: az egész gyülekezet együtt imádkozik Jézus anyjának, Máriának a szavaival, dicsőítve a Mindenhatót, aki közösséget vállal a halandókkal, hogy megmentse őket.
A canticum zsoltárszerű költemény, így a zsoltárokhoz hasonló módon, antifonálisan (keretverssel, majd félkaronként váltakozva) énekeljük. A Magnificat antifónája ünnepkörönként változik (lásd: 648–654), vagy a következő általános antifónával énekelhető.
A Magnificatot a gyülekezet állva énekli.
Antifóna cf.: Diurnale 188. o. alapján/tonus peregrinus
I. Mert reátekintett szolgálóleánya alázatos állapotjára, * és íme, boldognak mond minden nemzedék. II. Mert nagy dolgokat tett velem a Hatalmas, * és szent az ő neve. I.Irgalma megmarad nemzedékről nemzedékre * azokon, akik félik őt. II. Hatalmas dolgot cselekszik karjával, * szétszórja a szívük szándékában gőgösöket. I.Uralkodókat dönt le trónjukról, * és magasra emel megalázottakat. II.Éhezőket halmoz el javakkal, * és üres kézzel küld el gazdagokat. I. Felkarolja Izráelt, az ő szolgáját, * és megemlékezik irgalmáról. II.Amint megígérte atyáinknak, * Ábrahámnak és magvának örökké.
[A doxológiát az I. és II. kar közösen is énekelheti.]
I. Dicsőség az Atyának és a Fiúnak * és a Szentléleknek. II. Miképpen volt kezdetben, most és mindenkor * és mindörökkön-örökké. Ámen.
Az antifóna megismétlése közösen.Vagy:
A napzáró esti istentiszteleten (kompletórium) hagyományosan Simeon hálaénekét (Nunc dimittis, GyLK 783) énekeljük canticumként, állva.
A nap imádsága (Kollekta)
A liturgus az ünnepnek megfelelő rövid imádságot olvas, vagy a következő könyörgést mondja:
Liturgus:Imádkozzunk! Mindenható örök Isten, ki egyetlen Fiadat adtad nekünk, hogy bűneinkért áldozat legyen, és hogy megmutassa az új és örök életet! Kérünk téged, segíts, hogy nagy jótéteményedet igazán megismerjük, és az ő életének példáját igyekezzünk mindenkor neked tetsző módon követni, az Úr Jézus Krisztus által, aki veled és a Szentlélekkel Isten, él és uralkodik mindörökkön-örökké.
Vagy:
Liturgus:Maradj velünk, Urunk, mert esteledik, és a nap aláhanyatlott! Maradj velünk és egész egyházaddal! Maradj velünk a nap alkonyán, az élet alkonyán, a világ alkonyán! Maradj velünk kegyelmeddel és jóságoddal, szent igéddel és szentségeiddel, vigasztalásoddal és áldásoddal! Maradj velünk, ha ránk borul a szenvedés és a nyomorúság éjszakája, a kételkedés és a kísértés éjszakája, a kínos halál éjszakája! Maradj velünk és minden híveddel most és örökké! Gyülekezet:Ámen.
[A gyülekezet leül.]
[Csendesség, motetta, hangszeres zenemű]
Itt néhány perces csend tartható, amely kinek-kinek alkalmat ad arra, hogy magában imádkozzék. Ha énekkar is szolgál az istentiszteleten, akkor itt az adott ünnephez kapcsolódó motettát énekel, esetleg a kántor vagy más hangszeresek az elmélyedést segítő zeneművet szólaltatnak meg.
[Hirdetés]
Az általános könyörgés előtt szükség esetén hirdetések hangozhatnak el. Az előre megírt hirdetés tájékoztat a gyülekezet előtt álló alkalmakról, és utal az általános könyörgés témáira.
Általános könyörgő imádság
Az általános könyörgés egy-egy szakaszát más szolgálattevők (lektorok) is olvashatják. A szakaszok így fejeződnek be:
Liturgus vagy lektor:…Jézus Krisztusért kérünk, Gyülekezet:Urunk, hallgass meg minket!
Vagy:A liturgus a Luther litániája nyomán megfogalmazott könyörgést mondja a gyülekezettel felváltva. Az imádság szövegét lásd 644-es szám alatt. A liturgus kérő mondataihoz a gyülekezet „Hallgass meg, Úristen!” fohásszal csatlakozik.
[Kyrie]
Az imádságot egyszerű Kyrie kapcsolhatja a Miatyánkhoz.
Gyülekezet:
Miatyánk
Az Úrtól tanult imádságot közvetlenül a kollekta vagy a Kyrie után – minden bevezető szöveg nélkül – közösen mondja vagy énekli a gyülekezet.
IV. Befejező rész
Áldás
A gyülekezet feláll. A liturgus a szentháromsági áldást énekli vagy mondja.
[Benedicamus]
A Benedicamus is áldó énekvers, így helyettesítheti az áldást, vagy csatlakozhat hozzá. Énekelhetjük a liturgikus időszaknak megfelelő szöveggel (648–654) vagy a következő általános áldó formulával:
A szolgálattevők és a gyülekezeti tagok csendben kivonulnak a templomból, vagy a helyüket elfoglalva záróéneket énekelnek.
[Záróének]
A gyülekezet a napszaknak vagy az egyházi évnek megfelelő záróéneket énekelhet.