Evangélikus istentisztelet Gyülekezeti liturgikus könyv
A reggeli közös imádság (prima hora) részletes rendje
I. Bevezető rész
[Harangozás, bevonulás]
Ünnepélyesebb reggeli istentisztelet előtt a liturgus az összes szolgálattevővel együtt a sekrestyében imádkozik, majd a harangozás végén belépnek a templomba. A liturgus az oltár elé áll, a szolgálattevők a számukra kijelölt helyre vonulnak. A gyülekezet feláll.
Bevezető könyörgés
A liturgus és a gyülekezet párbeszédes formában kéri Isten segítségét és erejét a közös imádsághoz.
Reggeli himnusz
A gyülekezet reggeli vagy az ünnepi időszakhoz kapcsolódó éneket énekel. A himnuszt énekelhetjük végig közösen vagy versszakonként váltakozva. A himnuszt állva énekeljük.
Zsoltározás
A zsoltározás megkezdésekor a liturgus a helyére megy, a gyülekezet leül. A gyülekezet az előénekesek vezetésével általában három zsoltárt énekel. (Rövidebb alkalmakkor elegendő egy is.) A zsoltározás módjai: 1. Recitálhatjuk a zsoltárt a hozzá rendelt antifónával megegyező zsoltártónuson. Ilyenkor a zsoltárverseket félkórusonként váltakozva szólaltatjuk meg. 2. Szükség esetén a zsoltárt dallam nélkül is mondhatja a gyülekezet, esetleg a liturgus egyedül olvashatja. 3. Énekelhetünk genfi zsoltárt vagy más zsoltárparafrázist is közösen vagy alternatim.
II. Igei rész
Igeolvasás (Capitulum)
A liturgus az oltárhoz vagy az ambóhoz megy, a gyülekezet feláll. Az igeolvasást salutatio vezetheti be.
A capitulum általában rövid, többnyire nem evangéliumi igeszakasz, amely egy-egy fontos keresztény tanításra emlékeztet.
Liturgus:Hallgassátok meg Isten igéjét … könyvéből!
A liturgus felolvassa a kiválasztott igeszakaszt. Az igeszakasz végén:
Ószövetségi igénél:
Epistolánál:
Evangéliumi ige olvasása után:
A gyülekezet leül. Az igeolvasás után rövid csendet tartunk, majd az igehirdetés következik.
Igehirdetés
Responzórium
Az igehirdetés után a gyülekezet responzóriumot énekel. Az egyházi év szerint változó szövegű responzóriumok a 648–654. számú rendekben találhatók. Általános használatra:
[Gyülekezeti ének]
Hosszabb, ünnepélyes reggeli istentiszteleten az alapigéhez és az igehirdetéshez illő gyülekezeti éneket vagy énekverset énekelhetünk. A gyülekezeti éneket orgona-előjáték vezetheti be.
Átvezető sorpár (Verzikulus)
A verzikulus összeköti az igei részt a zsoltározó istentiszteletet lezáró imádságos résszel. Az egyházi év szerint változó szövegű verzikulusok a 648–654. számú rendekben találhatók. Általános használatra a következő sorpárt énekeljük:
III. Imádságos rész
A nap imádsága (Kollekta)
A liturgus rövid imádságot olvas, például a következő könyörgést:
Liturgus:Imádkozzunk! Kegyelmes, mindenható Úristen, hálát adunk szent fölségednek, hogy minket a magad képére teremtettél, a te országodba választottál, és az igaz hit által üdvözítettél. Kérünk a te szent Fiadnak érdeméért, tarts meg minket minden időben, és oltalmazd meg anyaszentegyházadat, hogy megismerve atyai gondviselésedet, igaz hittel és erős reménységgel várhassuk végső szabadulásunkat, az Úr Jézus Krisztus által, aki veled és a Szentlélekkel Isten, él és uralkodik mindörökkön-örökké. Gyülekezet:Ámen.
Az imádságot egyszerű Kyrie kapcsolhatja a Miatyánkhoz.
Gyülekezet:
Miatyánk
Az Úrtól tanult imádságot közvetlenül a kollekta vagy a Kyrie után – minden bevezető szöveg nélkül – közösen mondja vagy énekli a gyülekezet.
IV. Befejező rész
Áldás
A gyülekezet feláll. A liturgus a szentháromsági áldást énekli vagy mondja.
[Benedicamus]
A Benedicamus is áldó énekvers, így helyettesítheti az áldást, vagy csatlakozhat hozzá. Énekelhetjük a liturgikus időszaknak megfelelő szöveggel (648–654) vagy a következő általános áldó formulával:
A szolgálattevők és a gyülekezeti tagok csendben kivonulnak a templomból, vagy helyüket elfoglalva záróéneket énekelnek.