Evangélikus istentisztelet Gyülekezeti liturgikus könyv
A családi istentisztelet rendje
I. Előkészület
A családi istentisztelet a gyülekezet egész közösségének olyan istentiszteleti formája, amelyen különös figyelmet fordítunk a gyermekes családokra. Helyes, ha a résztvevők minél szélesebb köre vállal benne szolgálatot. A harangozás alatt a lelkész a szolgálattevőkkel együtt a sekrestyében imádkozik. A harangozás végeztével a gyülekezet feláll, és bevonuló éneket énekel a szolgálattevők bevonulása alatt.
Bevonuló ének
A bevonuló éneket a gyülekezet állva énekli, az ének végeztével leül.
A lelkész köszönti a gyülekezetet, és röviden tájékoztatja a résztvevőket az istentisztelet menetéről.
Gyónás (Bűnvallás és feloldozás)
– Gyónó tükör
– Bűnvallás – állva
Lelkész és gyülekezet:
Vallom előtted, szent és igaz Isten, hogy vétkeztem ellened és embertársaim ellen gondolattal, szóval és cselekedettel. Sok jót elmulasztottam, sok rosszat elkövettem. Nem vagyok méltó kegyelmedre, méltó vagyok ítéletedre. Hozzád fordulok mégis: nincs más reménységem. Szent Fiadért, az Úr Jézus Krisztusért kérlek: légy hozzám irgalmas, és bocsásd meg bűnömet!
Vagy:
Lelkész és gyülekezet:Szerető mennyei Atyám! Bánom, hogy nem a szeretet parancsa szerint éltem. Sok olyat mondtam és tettem, amely megszomorított, megbántott másokat és téged is. Letértem utadról, de szeretnék újra közel lenni hozzád. Bocsásd meg bűneimet Jézus Krisztusért, aki testvérünk lett! Hallgasd meg kérésemet; hiszem és tudom, hogy szeretsz engem. Gyülekezet:Ámen.
Vagy:
Néhány másodperc csendet követően a lelkész és a gyülekezet párbeszédes formában megvallja bűneit, és Istenhez fordul kegyelemért.
Lelkész:Megvallom előtted, Istenem, és előttetek testvéreim, hogy vétkeztem gondolattal, szóval és cselekedettel. Sok jót elmulasztottam, sok rosszat elkövettem. Bánom bűnömet. Küzdök ellene. Kérlek benneteket, imádkozzatok értem Urunkhoz, Istenünkhöz. Gyülekezet:A mindenható és kegyelmes Isten könyörüljön rajtad, bocsássa meg bűnödet, és vezessen az örök életre! Lelkész:Ámen. Gyülekezet:Megvallom előtted, Istenem, és előttetek testvéreim, hogy vétkeztem gondolattal, szóval és cselekedettel. Sok jót elmulasztottam, sok rosszat elkövettem. Bánom bűnömet. Küzdök ellene. Kérlek benneteket, imádkozzatok értem Urunkhoz, Istenünkhöz. Lelkész:A mindenható és kegyelmes Isten könyörüljön rajtatok, bocsássa meg bűnötöket, és vezessen benneteket az örök életre! Gyülekezet:Ámen.
– Kegyelemhirdetés, feloldozás
[– Hálaadó imádság
A lelkész vagy az egyik lektor hálaadó imádságot olvashat:
Lelkész/lektor:Köszönjük, mennyei Atyánk, hogy megbocsátottad vétkeinket. Segíts, hogy szeretni tudjuk egymást! Segíts, hogy jobban figyeljünk szavadra! Gyülekezet:Ámen.]
II. Bevezető rész
Bevezető zsoltár (introitus) vagy gyülekezeti ének
A szolgálattevők egyike az egyházi évnek megfelelő zsoltárt olvas, vagy a gyülekezet közösen zsoltárt/zsoltárparafrázist énekel. Az olvasott zsoltárhoz a gyülekezet a Szentháromságot dicsőítő éneket énekel.
Doxológia
Vagy:
Dallam: Adjunk hálát az Úrnak 336
EÉ 9/a
A felolvasó megismétli a zsoltár keretversét.
Krisztus imádása (Kyrie)
A lelkész az egyházi évnek megfelelő Kyrie-imádságot olvas, amelynek minden mondatához a gyülekezet a rövid Kyrie eléneklésével csatlakozik.
Vagy:
A lelkész Kyrie-imádságot olvas, amelyet gyülekezeti énekvers követ.
Dallam: Jézus élte életemnek 201
Tranoscius 867,1
Dicsőítés (Gloria in excelsis)
A gyülekezet állva énekli a glóriát.
Vagy:
Lelkész:Dicsőség a magasságban Istennek, és a földön békesség, és az emberekhez jóakarat!
Gyülekezet:Dallam: Mely igen jó az Úristent dicsérni 47
EÉ 10/c, M. Gy.
A nap imádsága (Kollekta)
[Lelkész:Az Úr legyen veletek! Gyülekezet:És a te lelkeddel!] Lelkész:Imádkozzunk!
A lelkész rövid imádságot olvas.
Gyülekezet:Ámen.
III. Igei rész
[Igeolvasás]
[Az ünnep éneke]
Igehirdetési alapige, igehirdetés
Hitvallás (Credo)
A hitvallás szövegét lásd itt. A hitvallást helyettesítheti a Szentháromságot dicsőítő ének is (EÉ 248–253). A gyülekezet a hitvallást állva mondja vagy énekli.
Hirdetés és általános könyörgés
Az általános könyörgést a lelkész imádsága vezeti be és zárja le, az egyes kéréseket pedig a gyülekezet tagjai olvassák. [Ha a családi istentiszteleten nincs úrvacsora, itt következik az Úrtól tanult imádság, az áldás és a záróének.]
IV. Úrvacsorai rész
[Úrvacsorai ének]
[Az úrvacsora bevezetése (Sursum corda)]
[Lelkész:Az Úr legyen veletek! Gyülekezet:És a te lelkeddel! Lelkész:Emeljük fel szívünket! Gyülekezet:Fölemeljük az Úrhoz! Lelkész:Adjunk hálát az Úrnak, a mi Istenünknek! Gyülekezet:Méltó ez és igaz!]
Nagy hálaadó imádság (Praefatio)
[Lelkész:Emeljük fel szívünket az Úrhoz, és
magasztaljuk az ő szent nevét!] Lelkész:Méltó vagy a dicséretre, Istenünk! … Hálát adunk mennyei ajándékaidért, és dicsérő énekünkkel csatlakozunk az angyalokhoz és a mennyei seregekhez:
Szent, szent, szent! (Sanctus)
A gyülekezet feláll, és a Pax végéig állva marad.
Vagy:
Dallam: Jer, kérjük Isten áldott Szentlelkét 232
Szb.
Úrvacsorai imádság, szerzési igék, miatyánk
A gyülekezet a lelkész vezetésével együtt mondja a Miatyánkot (lásd itt).
Az Úr békessége (Pax)
Lelkész:Az Úr békessége legyen mindenkor veletek!
[Gyülekezet:És a te lelkeddel! Lelkész:Köszöntsük egymást a békesség jelével! Gyülekezet:Legyen békesség köztünk mindenkor!]
[A Paxot a gyülekezet tagjai egymás felé fordulva mondják: „Békesség néked!”, és kézfogással adják tovább. A Pax után a gyülekezet leül.]