Adjatok hálát az Úrnak, mert jó, mert az ő irgalma örökkévaló.
Velem van az Úr, nem félek, ember mit árthat nékem?
Nem halok meg, hanem élek, és hirdetem az Úrnak tetteit.
(Zsolt 118 / GyLK 751)
Luther Márton egyik kedves zsoltárát idézve, Isten iránti hálával és a szerkesztőbizottság tagjai iránti köszönettel tesszük le egyházunk asztalára az Evangélikus istentisztelet – Gyülekezeti liturgikus könyvet (GyLK). Hosszú – sok fáradságot, de még több örömöt jelentő – munka gyümölcse ez a könyv. Valóságos kincsestár. A régi és újabb forrásokból merített vagy éppen egészen friss alkotói munka eredményeként megszületett gazdag anyagában felfedezhetjük korábban feledésbe merült evangélikus örökségünk jeles darabjait éppúgy, mint az egyetemes anyaszentegyház énekkincsének maradandó, számunkra is fontos, minket is gazdagító értékeit.
Közismert, hogy egyházunk 1982-ben kiadott hivatalos énekeskönyve olyan időben és olyan körülmények között született, amikor a szerkesztés munkáját nemcsak a reformátori teológiai örökség és a szigorúan vett szakszerűség szabályai irányították, hanem az akkori egyházpolitikai helyzet is meghatározó hatást gyakorolt rá. Ma már világosan látjuk, hogy ennek következtében a vitathatatlan értékei mellett komoly hiányosságai is vannak énekeskönyvünknek. Másrészt feltétlenül szükséges, hogy a GyLK-val egy időben végleges formában megjelenő – a lelkészek istentiszteleti használatára készült – Evangélikus istentisztelet – Liturgikus könyv gazdag anyagának, istentiszteleti rendjeinek megfelelő tartalommal gyülekezeteink is kézbe vehessék a Gyülekezeti liturgikus könyvet, amely így használatban lévő énekeskönyvünk kiegészítő kötete.
Könyvünk céljával, tartalmával kapcsolatban részletes Bevezetést olvashatunk a következő oldalakon, majd a nagyobb tartalmi egységeket is megelőzik a megértést és használatot segítő magyarázatok. Ezért e kérdésekről itt nem kell bővebben szólnunk. Annál inkább kell kérnünk lelkészeinket és gyülekezeteink tagjait, hogy a GyLK használatba vételekor fordítsanak kellő időt és figyelmet a könyvvel való ismerkedésre. Mostani istentiszteleti gyakorlatunkhoz képest sok újdonságot is találnak könyvünkben, amelyek csak akkor lehetnek ünnepeinket, közösségeink életét gazdagító értékekké, ha alaposan megismerjük, és a rendszeres használat folyamán meg is szeretjük őket. Bibliaórai munkánkba is be kell épülnie a Gyülekezeti liturgikus könyvvel és az új, alternatív istentiszteleti rendjeinkkel való rendszeres ismerkedésnek! Pásztori szeretettel hívom fel erre lelkészeink és gyülekezeteink figyelmét, mert meg vagyok győződve arról, hogy ez a tanulási folyamat az ismeretekben való gazdagodás mellett nagyon sok örömöt is jelenthet egyházunk népe számára. Eközben türelemre is szükségünk lesz. Valóban kincsestár ez a könyv, amelyben sok eddig ismeretlen – és ezért az első találkozáskor minden bizonnyal idegennek és nehéznek tűnő, felkészültségünket meghaladó – résszel is találkozunk. A lépésről lépésre haladás a jó módszer ilyenkor. Az otthoni tanulmányozás tárgya lehet a sok újdonságot jelentő törzsanyag mellett a Függelék is, hiszen abban egyházunk korábbi „névadó” hitvallásával, az Ágostai hitvallással ismerkedhetünk.
Azzal a meggyőződéssel bocsátjuk útjára a Gyülekezeti liturgikus könyvet, hogy segíti és munkálja egyházunk istentiszteleti életének megújulását, és segítségével újra felfedezhetjük a reformáció – családok otthoni hitéletét megelevenítő – örökségét is.
Kísérje a Szentlélek Úristen gazdag áldása e könyv szolgálatát!
2007 reformáció ünnepén
Ittzés János püspök